Duyurular

SERBEST SEYAHAT HAKKINI KULLANDIRMAYANLARA PARA CEZASI
  • 30 Kasım 1999
  • 116 defa okundu
SERBEST SEYAHAT HAKKINI KULLANDIRMAYANLARA PARA CEZASI

Torba Kanun 6495/88. maddesi ile 4736 sayılı Kanunun 1. maddesinde yapılan değişiklik üzerine ücretsiz seyahat hakkını kullandırmayanlara elli tam bilet bedeli tutarında idari para cezası verilecek.

\"(Ek fıkra: 12/7/2013-6495/88 md.) İlgili kurumlar, belediyeler ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketler, ücretsiz ve indirimli seyahat hakkının kullanılması ile ilgili olarak gerekli tedbirleri alırlar. Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılmaması hâlinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden elli tam bilet bedeli tutarında idari para cezası mülki idare amiri tarafından uygulanır. Bu maddeye göre verilecek idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.\"

Şehit yakınlarımız ve Gazilerimiz böyle durumlar yaşadığında aracın plakasını yazıp, üyesi olduğu dernek ya da vakıf şubesi aracılığıyla veya doğrudan yaşadığı şehir içinde Valilik, Kaymakamlık ve Belediyelere dilekçe ile mağduriyet bildirebilir.