Basın Açıklamaları

ŞEHİT AİLELERİMİZ ve GAZİLERİMİZİN TALEPLERİ ÜZERİNE SORUYORUZ
  • 17 Nisan 2020
  • 53 defa okundu
ŞEHİT AİLELERİMİZ ve GAZİLERİMİZİN TALEPLERİ ÜZERİNE SORUYORUZ

ŞEHİT AİLELERİMİZ ve GAZİLERİMİZİN TALEPLERİ ÜZERİNE SORUYORUZ
            Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her şehit ailesini ve her bir gazi öz kardeşi mesabedesinde görmüş ve bu vakte kadar bu hassasiyetini devam ettirmiştir. Şahsına, makamına, vatanımız için yaptıklarına, milletimiz için yaptığı hizmete, istiklal ve istikbalimiz için göstermiş olduğu çabalar için kendisine müteşekkiriz. Ancak makam ve mevki olarak en üstte olmasına rağmen kendisinin şehit ailelerine ve gazilerimize göstermiş olduğu hassasiyeti; milletin iradesiyle seçilmiş ya da Cumhurbaşkanımızın emri ile atanmış kimselerden görememek şehit aileleri ve gaziler olarak bizleri üzmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un samimiyetini, yaşanılan sorunlara çözüm odaklı yaklaşmasını, Şehit Aileleri ve Gazilerimizi olan ilgisini gözardı ediyor değiliz. Keşke mahiyetinde çalışan herkes Sayın Bakanımız gibi samimi ve çalışkan olsa.

                Korona virüs ile mücadele kapsamında Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Milli Dayanışma Kampanyasına vakıf tüzüğümüz gereği tüm şube ve temsilciliklerimizle gereken desteği verdik, vermeye de devam edeceğiz.

                Ancak bu süreçte gördük ki, Cumhurbaşkanımızın emri ile kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı yetkilileri ve Şehit ve Gaziler Genel Müdürü ve çalışanları Gazilerimizden ve Şehit Ailelerimizden bihaberler. İmkanı bu kadar geniş bir vakıf ve genel müdürlük varken Şehit Aileleri ve Gazilerimizin idari amirlerin ve belediye başkanlarının insiyatifine bırakılması ne kadar doğru? Yeni kurulan vakıf ve Genel Müdürlük bu zorlu süreçte Şehit Aileleri ve Gazilerimizin yanında olmayacaksa ne zaman yanında olacaklar?
 
                Son günlerde kamuoyu vicdanı ve mağdur olan birçok gazimizin vakfımıza yöneltiği sorular, ithamlar, vakfımızdan ziyade kutsal olarak bildiğimiz “Şehit ve Gazilik” değerlerini yıpratmaktadır. Vakıf senedimizde yazılı olduğu haliyle “Şehit Aileleri ve Gazilerimiz hizmet etme ve onları doğru bilgilendirme “adına 15 Temmuz süreci sonrasında kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı ile Şehit ve Gazi Genel Müdürlüğü yetkililerine soruyoruz:

* 15 Temmuz hain darbe girişiminin akabinde kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı (2017) bu zamana kadar Şehit Aileleri ve Gazilerimizle ilgili hangi etkinliği yapmış ve hangi Şehit Ailesi ve Gazimizin derdine derman olmuşlardır?

* Tüm dünya gibi devletimiz korona virüs ile topyekün bir şekilde  mücadele ederken, bahse konu olan vakıf ve ilgili kurum 65 yaş üstü, ihtiyaç sahibi gazilerimiz ve hangi şehit ailemizin kapısını çalmış, kaç şehit çocuğunun yüzünü güldürmüşlerdir?

* Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız bünyesinde bulunan Şehit ve Gazi Genel Müdürlüğü bu süreçte bir telefon ile hangi Şehit Ailemizi ve Gazimizi arayıp hasbihal etmiştir?

* Şehit ve Gaziler Genel Müdürlüğünün bunu yapacak imkanı mı yoktur, personeli mi yoktur, yoksa genel müdür ve çalışanlarında vurdum duymazlık mı vardır?

Ve bizi en çok itham eden ve töhmet altında bırakan soruyu kamuoyu adına soruyoruz:

* 15 Temmuz Şehit Aileleri ve Gazilerimizin için kampanya başlatılarak toplanan  ve nemalandırılan para nerededir ve neden hala muhattaplarına dağıtılmamıştır?

                TÜGŞAV olarak biz, bize yöneltilen bu soruların ve bizim gibi şeffaf bir şekilde çalışmalarını yürüten, içinde “şehit ve gazi” adı geçen dernek ve vakıfları töhmet altında bıraktığına inandığımız için sorduk, cevaplarınızı bekliyoruz. Dün olduğu gibi, bugün ve yarın da Şehit Aileleri ve Gazilerimizin hakkını, her platformda arayacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.
                                                              
                                                                                                                                                                                                                                                 
                                                                                                                                                                                                                                                  TÜRKİYE GAZİLER ve ŞEHİT AİLELERİ VAKFI